Embed

Dünya, Güneş ve Ay Hareketlerini Öğretme Materyali

MATERYALİ HAZIRLAYAN :        Fatih AKTAŞ 

                                  090402040  -  2/A(İ.Ö)

 

MATERYALİN ADI: DÜNYAMIZ YERİNDE DURAMIYOR

 

MALZEMELER: Tahta, kontrplak(tahta ve kontrplak aynı büyüklükte olmalı), 4 adet çit(uzun tahta çubuk), 1 adet siyah karton, 1 adet beyaz el işi kağıdı, çekiç, testere, çivi, kuvvetli yapıştırıcı, makas, kalem, maket bıçağı, 3 adet kalın silikon çubuğu, sulu boya, şeffaf yuvarlak içi açılabilir cam(güneş), dünya modeli, tenis topu, 3 adet 4 cm çapında yuvarlak tahta(güneş,dünya ve ay tabanları), 3 adet ampul, yuva, kablo, anahtar, 2 adet kalem pil, pil yuvası, balon

 

KAZANIMLAR: Dünyanın kendi çevresinde ve güneş çevresinde dönmesini bir model üzerinde gözlemler ve bunun sonuçlarını fark eder.

 

MATERYALİN YAPILIŞI: Tahtanın 4 tarafına çitler çakılır, 4 taraf tamamen çakılmamalı bir taraftaki çitte 10 cm.lik boşluk bırakılmalıdır.(dünya, güneş, ay giriş yeri) Sonra dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi kontrplağa çizilir, çizilen yörünge maket bıçağı ve testere yardımı ile kesilir. Kesilen kontrplak tahtaya çakılan 4 çitin üzerine çakılır.(dünya, güneş , ayın giriş yerleri yörüngenin başlangıcına gelecek şekilde) Kontrplağın orta kısımlarındaki dengesizlikleri ve sallanmaları engellemek için belirlenen yerlere çitlerin yüksekliği yani yörünge ile alttaki tahtanın yüksekliği kadar uzunlukta çiviler çakılır, bu çivilerin dünya, güneş ve ay modellerinin dönmesine etki etmeyecek yerlere çakılmasına özen gösterilmelidir. Böylece kontrplak ile tahta arasında 2 cm.lik boşluk oluşur. Yörüngesi kesilmiş kontrplağın üzerine yine aynı yörünge kesilip ve çıkartılmış siyah karton yapıştırılır. Siyah kartonun üzerine farklı büyüklüklerde beyaz yıldızlar kesilip yapıştırılır.(uzay görünümü vermek için) Silikon çubuğu ısıtılarak dünya , güneş ve ay nesnelerine yapıştırılır. Bu nesnelerin altına yuvarlak tabanlar yine silikonlar eritilerek yapıştırılır. Güneş için düşünülen elektrik devresi kurulur ve şeffaf güneşin içerisine konur. Son olarak ay modeli griye boyanır.(sulu boya yardımı ile) Şeffaf güneş modeline sarı bir balon giydirilir.

 

KULLANILIŞI: Güneş, dünya ve ay modeli, yörüngeye giriş için ayrılan boşluktan materyalin içerisine geçer. Güneş her zaman ilk başta girmelidir materyale ve güneş içerindeki elektrik devresi açılmalı ve güneş ışık yaymalıdır. Daha sonra anlatılacak konuya göre dünya veya ay güneşi takip etmelidir. (Yörüngede boşluklardan güneş, dünya ve ay modelleri rahatça geçebilmeli ve hareket edebilmelidir.) Artık dünyanın günlük ve yıllık hareketi( güneş etrafındaki dönüşü), hizalanmalar(güneş ve ay tutulması) görsel olarak rahatça sergilenebilir)

 

MATERYALİN EKSİLERİ: Güneş için kurulan elektrik sisteminden elde edilen ışık çok az bir parlaklık verdi. 3 ampul paralel şekilde bağlanılıp güneşin içerisine yerleştirilmesine rağmen güneşin parlaklığı istenilen seviyeye ulaşmadı. Materyali tasarlarken güneş ışığının daha parlak olmasını sağlayacak yollar düşünülmelidir.(büyük ampul takmak denenmiştir ama bu seferde büyük ampul pil ile yanmadığı için kablo gerekmektedir, bu hep güneşin yörüngedeki hareketini zorlaştırdığı hem de materyali her yerde elektrik prizine bağımlı hale getireceği gerekçesiyle vazgeçildi. Materyalin kullanılışındaki pratiklik açısından)

 

MATERYALİN DAYANIKLILIĞI VE KULLANILIŞLILIĞI: Materyalin zemini tahta, yörüngesi kontrplak olduğu için gayet dayanıklıdır. Güneş , dünya ve ay modelleri yapıştırılırken yapışkan değil silikon tabancasının seçilmesi de bu modellerin sağlamlılığını ve dayanıklılığını artırmıştır. Materyal kendisinden başka hiçbir ek bağlantı, kablo ve elektriksel devreye ihtiyaç duymadan gösterimini yapabilir ve dünya, güneş , ay modelleri çok pratik bir şekilde hareket edebilme özelliğine sahiptir. Her eğitimci ve anlatıcı rahatça kullanabileceği gibi her yaştan örgenci ve çocuklar içinde kolay ve pratiktir.

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !